چگونه از پوست دست خود در مقابل شستشوی مداوم محافظت کنیم؟

ویروس کرونا این روز‌ها تمام ابعاد زندگی افراد را تحت تأثیر قرار داده و کلیدواژه هایی، چون شستشوی مکرر دست‌ها و ضدعفونی سطوح،بیشتر از هر چیزی در اخبار و منابع مختلف شنیده و مبادله می‌شود.
همچنین دست‌ها یکی از اندام‌های بدن هستند که ظاهر آنها، در برخورد اول از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که دستان ما باید همیشه نرم، صاف و سالم بماند. مراقبت از پوست دست ممکن است راحت به‌نظر برسد، اما برای شستن و مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها باید حتما از محصولات مناسب استفاده کنید تا پوست دست‌هایتان خشک و ترک‌خورده نشود. باید از دست‌هایتان درمقابل مواردی که می‌توانند آن‌ها را تحریک کنند، مثل خورشید، آب و کار‌های خانه محافظت کنید.

در روز‌های اپیدمی ویروس کرونا رعایت نکات بهداشتی مانند شست‌وشوی دست‌ها برای جلوگیری از انتقال و سرایت ویروس بسیار مهم است؛ بنابراین به محض تماس دست با سطوح باید دست‌ها شسته شود؛ اما فرآورده‌هایی که برای ضدعفونی استفاده می‌شوند هر کدام عوارضی نیز دارند که می‌تواند پوست را دچار مشکلاتی کنند. طبق دستورالعمل نهاد‌های بهداشتی، شست‌شوی سادۀ دست‌ها با آب کافی نیست؛ بلکه باید در روز چندین بار و هر بار به مدت حداقل ۲۰ ثانیه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا این اقدام پیشگیرانه مؤثر باشد.

همچنین امکان دارد افزایش تعداد دفعات شستشو در این روزها، پوست دست را با مشکلاتی مواجه کند که هنگام شستن آن‌ها باید به موارد زیر توجه کرد:

 

_ بهتر است که از صابون دست بدون رایحه استفاده گردد .

_ از آب با حرارت بالا استفاده نکنید.

_ خارج از منزل دستکش بپوشید.

_ قبل از خواب یک لایه ضخیم از کرم را روی هر دو دست بمالید.

_ در حین ضدعفونی کردن وسایل از دستکش استفاده کنید.

_ همیشه یک کرم غیر معطر همراه داشته باشید.

_ از محصولات شوینده دارای مهر استاندارد استفاده کنید.

_ به خشک کردن دست‌ها اهمیت دهید.

_ بهتر است روزی دو مرتبه دست‌هایتان را کرم بزنید.

_ اگر پوستتان دچار خارش ، ترک ، خونریزی شد از پزشک متخصص پوست کمک بگیرید.

 

متخصصان عفونی معتقدند میکروب‌ها در سطح پوست خیس ، راحت‌تر از پوست خشک پخش می‌شوند، بنابراین خشک کردن دست‌ها یک گام کاملا مهم است. حوله‌های کاغذی یا پارچه‌های خشک مؤثرترین روش برای پاک کردن میکروب‌ها بدون پخش آن‌ها به سطوح دیگر است.

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

برگشت به بالا