چهره مردمی تلویزیون ۱۳۹۸ شب عید معرفی می‌شود

چهره مردمی تلویزیون

 ابوالفضل شریعت‌پناهی مدیر گروه اجتماعی شبکه یک سیما  اعلام کرد که همچون سال گذشته برنامه‌های ویژه معرفی چهره‌های مردمی سال در برنامه “فرمول یک” دنبال می‌شود و همزمان با میلاد حضرت علی(ع) ۱۷ اسفندماه روی آنتن خواهد رفت. لحظاتی پیش با حضور مدیران سازمان صداوسیما،‌ رییس حوزه هنری، امام جمعه موقت تهران، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، رییس حوزه هنری و رئیس شورای شهر تهران، داوران این دوره و اهالی رسانه، آیین معرفی «چهره‌های مردمی سال ۱۳۹۸» آغاز شد؛ شخصیت‌هایی که میهمان برنامه تحویل سال “علی ضیا” خواهند بود.

این طرح نتیجه حرکتی بدیع در برنامه “فرمول یک” با اجرا و تهیه‌کنندگی سیدعلی ضیا بود که سال گذشته چهره‌هایی از میان مردم را که الگو و مظهر خدمات اجتماعی‌اند به‌عنوان چهره‌های مردمی معرفی کرد و آنها ابتدا توسط هیئت داوران و سپس توسط مردم انتخاب شدند و به‌عنوان میهمان به برنامه تحویل سال ۱۳۹۸ آمدند. سال گذشته در رأی‌گیری‌ای که ۷ میلیون نفر در آن مشارکت کردند نرگس کلباسی با ۹۳۰ هزار و ۸۱۸ رأی رتبه نخست را از آن خود کرد، یوسف اصلانی با ۸۶۹ هزار و ۹۰۱ رأی و لعبت گرانمایه با ۸۲۹ هزار و ۳۴ رأی نیز دو چهره پیشتاز بعدی این نظرسنجی مردمی بودند.

 

برجسته‌شدن معرفی چهره مردمی در ۱۳۹۸

مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما در ابتدای آیین معرفی چهره مردمی سال ۱۳۹۸ گفت: طرح انتخاب چهره‌های مردمی سال گذشته به‌واسطه گروه اجتماعی شبکه یک، برنامه فرمول یک و مجری آن سیدعلی ضیا آغاز شد و طی آن با افرادی که در گمنامی روزگار می‌گذراندند اما سرشار از انسان‌دوستی، تقوا و خصایص نیک بودند آشنا شدیم. آنها بدون اینکه اراده‌ای برای دیده شدن داشته باشند خدا مشیت کرد و از قاب تلویزیون دیده شدند.

وی افزود: وقتی سوابق و کارهای اینها را نگاه می‌کردم احساس کوچکی می‌کردم که چطور در گمنامی قصد خدمت کرده بودند. آثار اقدامات آنها ساری و جاری است. خوشبختانه این اقدام به ثمر رسید و توانستیم با همت دوستان گروه اجتماعی فرمول یک و مجری آن کلید بزنیم، خوشحالیم امسال این طرح در ابعاد برجسته‌تری شکل پیدا کرده است و به‌اذن الله آن را افتتاح می‌کنیم.

 

چهره مردمی را نوروز می‌بینند

سعید اوحدی معاون وزارت آموزش و پرورش در ادامه این مراسم گفت: چهره مردمی سال امسال تا نوروز اعلام می‌شود. وی ادامه داد: کل کشور الآن می‌گویند که چهره مردمی سال سردار سلیمانی است و تندیس مردمی متعلق به وی است که الگوی واقعی همه مردم ایران است. اگر بخواهیم به تولیدات انقلاب اسلامی اشاره کنیم ایشان چهره مردمی امسال است.

وی اضافه کرد: ۱۲۰۰ چهره در ابتدا انتخاب شدند که ۱۲۰ چهره در دوره اول انتخاب شد و در نهایت به ۱۰ چهره می‌رسیم که در نظرسنجی مردمی منتخب‌های مردم انتخاب خواهند شد. اوحدی همچنین افزود: امیدواریم رویکرد ما در سال ۱۴۰۰ طوری باشد که بتوانیم چهره مردمی جهانی را انتخاب کنیم.

 

قهرمانان واقعی به تلویزیون می‌آیند

مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در ادامه مراسم معرفی چهره‌های برتر سال برنامه فرمول یک طی سخنانی گفت: گاهی می‌گویند خبر خوب خبر بد است، یعنی اینکه خبر بد زودتر می‌پیچد و مورد توجه قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: به سازمان صداوسیما و شبکه یک تبریک می‌گویم که بنا را بر معرفی قهرمانان و افراد خوب گذاشتند و کار شایسته‌ای انجام دادند. مردم ما امروز نیاز دارند تا مردم خوب و قهرمان را معرفی کنیم و این‌طور است که حالشان خوب می‌شود.

 

ادامه طرح ملی معرفی چهره‌های مردمی در تلویزیون

سیدمرتضی میرباقری معاون سیما در آیین معرفی چهره سال ۹۸ گفت: این حرکت روی‌زمین‌مانده رسانه ملی از سال گذشته با خلاقیت و نوآوری شبکه یک و مجری‌اش شکل گرفت به‌دلیل خلوص و برکت و تلاشی که در این زمینه شد سال جاری مسیر بهتری را طی می‌کند و امیدواریم به‌عنوان حرکت مردمی مدنظر رهبری شکوفا شود. آنچه به رسانه ملی برمی‌گردد تمامی ظرفیتش را به صحنه بیاورد و تمام تلاش ما این است در این حرکت میمون تقویت کنیم و بتوانیم از دیگر ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی بهره ببریم و زمینه شکوفایی استعدادها را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: ما کنار سرمایه‌هایی که داریم سرمایه‌های انسانی و طبیعی و اقتصادی که مصادیق بسیاری دارند. اگر کشوری سرمایه انسانی و طبیعی و اقتصادی داشته باشد و از سرمایه اجتماعی بی‌بهره باشد نمی‌تواند ظرفیت‌ها را کنار هم قرار بدهد و به شکوفایی برسد.

میرباقری تأکید کرد: فعالیت‌هایی است که مردم می‌کنند و پایه اصلی سرمایه اجتماعی است. آنچه در ارتباطات داخلی که افراد با هم دارند صدها مورد مصادیق این‌چنینی داشته باشد. اگر در جامعه‌ای مردم سرمایه اجتماعی وزینی نداشته باشند دیگر سرمایه‌هایشان تضعیف می‌شود و این طرح چهره مردمی در راستای تقویت این سرمایه پایه‌ای اجتماعی است، تا امروز این مسیر ادامه دارد. کاری که از سال گذشته شروع شد و بنای‌مان بر بالنده‌تر شدن است.

معاون سیما به شاخصه‌های چهره‌های مردمی اشاره کرد و گفت: بیشترین شاخصه این افراد این است که اصلاً به‌دنبال دیده شدن نیستند، به این امر توجه کنید. ما در رسانه ملی افتخار می‌کنیم این مسئولیت را داریم و امیدواریم زمینه شکوفایی این طرح بزرگ را فراهم کنیم.

 

شهادت سردار سلیمانی الگویی کم‌نظیر

حاجی‌زاده وزیر آموزش و پرورش در ادامه این مراسم گفت: اولین سؤالی که درباره چنین مراسمی مطرح می‌شود این است که؛ این انتخاب پدیده مثبتی است؟ و آیا برای نظام تربیتی ما کار درستی است؟ بدون شک پاسخم این است که این کار یک ضرورت است. وی ابراز کرد: جامعه ما به این رویداد نیازمند است و مردم ما از این اتفاق انرژی می‌گیرند‌. فراگیرترین رفتار آدم‌ها یادگیری است. همچنان که تنفس حیات مادی ما را برقرار می‌کند، حیات اجتماعی، فکری و معنوی و هویت اجتماعی ما به جریان یادگیری وابسته است.

برای داشتن تصویر دقیق از آینده باید دید یک جامعه چه یاد می‌گیرد. هیچ تحولی در جامعه اتفاق نخواهد افتاد مگر به‌مدد یادگیری. برگزاری این مراسم برجسته کردن الگوهایی است که جامعه ما در آینده به آن نیازمند است و ما داریم عرصه تربیت را تقویت می‌کنیم و به انسان‌ها مجال بیشتری برای فراگیری‌های بیشتر می‌آموزیم. رویداد شهادت سردار سلیمانی الگویی کم‌نظیر بود. ظرفیتی که در بدرقه او ایجاد شد شور عظیمی را به‌پا کرد. جامعه ما خوب یاد گرفته مطالبه‌گر باشد اما ای‌کاش کنار آن روح مسئولیت‌پذیری تقویت شود.

 

منبع : تسنیم