پایان شاسی بلند افسانه ای تویوتا ؟

لندکروزر 2021

لندکروزر تویوتا از سال ۲۰۲۱ دیگر در بازار آمریکا عرضه نمی شود. اما تویوتا می گوید ممکن است ورژن بهتری از این شاسی بلند افسانه ای دوباره بازگردد.

بیش از ۶۰ سال است که تویوتا لندکروزر را به دنیا معرفی کرده ؛ فقط از سال ۲۰۰۷ تا به حال ۲۰۰ سری از آن عرضه شده است. لندکروزر سری ۲۰۰ هم تا به حال دوبار تغییر چهره داده ، اما بعید است که این شاسی بلند تویوتا تغییر چهره سوم را به خود ببیند.

با این که قیمت آن خیلی بالا است و سن آن هم خیلی بالا رفته این شاسی بلند با «بدنه روی فریم» body-on-frame که به شیوه ای قدیمی به حساب می آید هنوز مشتریان خاص خود را دارد. اما گزارش های جدید مجله کار اند درایور نشان می دهد که سال ۲۰۲۱ آخرین سال تولید و عرضه ی لندکروزر در آمریکا است.

در طی ۶۰ سال گذشته، لندکروزر شهرت افسانه ای پیدا کرده و استخوان بندی محکم آن، باعث دوام، جلب اعتماد و توانایی عبور از دشوارترین مسیرها را داده است. قابلیت های آن در دشت و دمن و مسیر های صعب العبور در طی این دوران بهبود چشمگیری پیدا کرده است در سایر بخش های دنیا وانت لندکروزر هوادارن زیادی بین کشاورزان و شبه نظامیان و آزادی خواهان دارد.

در بازار خودروهای نو ، خودروهای بلندقامت که نیروی موتور را به هر چهار چرخ اعمال می کنند، با تقاضای فزاینده ای رو به رو است. حالا که جیپ رانگلر و فورد برانکو با چهره های کاملا نو و امروزی وارد بازار شده اند، وقت آن رسیده است که تویوتا هم دکمه ریست را بزند و طرحی نو از این خودرو را ارائه نماید. اف جی کروزر تویوتا هم از سال ۲۰۱۴ به بعد در بازار آمریکا عرضه نشد.

جالب آن که بعد از توقف تولید و فروش اف جی کروزر ، وضعیت این خودرو به سمتی پیش رفت که عده ای آن را در کلکسیون های خود نگهداری می کنند. به احتمال زیاد تویوتا همان راهبردی که برای اف جی کروزر در نظر گرفته در مورد لندکروزر تکرار نخواهد کرد.

شایعات هم حاکی از آن است که تویوتا در حال طراحی جدید لندکروزر برای بازار آمریکای شمالی است که هم لاکچری تر است هم وارد سگمنت خودروهای گرانتر خواهد شد. همین حالا هم قیمت آن بسیار بالا است و برای خرید آن باید ۸۶,۸۸۰ دلار پرداخت که به آن ۱,۳۶۵ دلار هزینه حمل تا مقصد هم اضافه می شود.

در حال حاضر معلوم نیست که تولید و فروش سری ۲۰۰ لندکروزر در سایر بخش های دنیا چه وضعیتی پیدا می کند. باید صبر کرد تا تعطیلات کریسمس و سال نو سپری شود تا خبرهای جدید در مورد آن منتشر شود.

 

 

منبع : ایران جیب