خطر آلزایمر و التهاب مغز را با ورزش کردن برطرف کنید!

آلزایمر

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که ورزش کردن می‌تواند با کنترل فعالیت سلول‌های ایمنی مغز، خطر بروز آلزایمر و التهاب مغزی را کاهش دهد. هیچ کس با اثر مثبت سبک زندگی فعال مخالفت نمی‌کند، اما مشخص نیست که فعالیت بدنی چگونه سلامت مغز را به ویژه در بیماران مبتلا به آلزایمر بهبود می‌بخشد. این مزایا ممکن است از طریق کاهش فعالیت سلول‌های ایمنی حاصل شوند.

 

سلول‌های ایمنی مغز موسوم به “میکروگلیا” (Microglia)، برای پاک کردن ضایعات و مهاجمان خارجی از مغز فعال می‌شوند. اما فعال‌سازی این سلول ها بیش از اندازه می‌تواند به بروز التهاب، آسیب رسیدن به نورون‌ها و اختلال در سیگنال‌دهی مغز منجر شود. تحرک بالا می‌تواند به کاهش فعال‌سازی نا به جای این سلول ها در مغز حیوانات کمک کند. اما این ارتباط تاکنون در انسان‌ها ثابت نشده بود.

 

“کیتلین کاسالتو” (Kaitlin Casaletto)، پژوهشگر “انجمن علوم اعصاب آمریکا” (SfN) و همکارانش، رابطه میان فعالیت بدنی و فعال‌سازی میکروگلیا را در ۱۶۷ فرد مسن بررسی کردند. شرکت‌کنندگان تا ۱۰ روز و هر روز به مدت ۲۴ ساعت از صفحه نمایش ثبت میزان فعالیت استفاده کردند. پژوهشگران، فعال شدن میکروگلیا و آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر را در تجزیه و تحلیل بافت مغز اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که فعالیت بدنی بیشتر، به کاهش فعال‌سازی میکروگلیا، به‌ویژه در “شکنج گیجگاهی تحتانی” (inferior temporal gyrus) منجر می‌شود. این قسمت در مغز از حساس ترین نواحی مغز می باشد و  بیشترین آسیب را از بیماری آلزایمر می‌بیند.

 

پژوهشگران دریافتند که فعالیت بدنی، تاثیر بارزی بر التهاب مغز افراد مبتلا به آلزایمر شدید دارد.  پژوهش‌های آینده به بررسی این موضوع خواهند پرداخت که آیا مداخله فعالیت بدنی می‌تواند فعال‌سازی میکروگلیا را در بیماران مبتلا به آلزایمر تغییر دهد یا خیر.

 

 

منبع : ایسنا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.